Зміст
- Чому варто дивитися на KEYMARK, а не на рекламні буклети
- Хто є хто: офіційна ідентифікація пристроїв
- Номінальна потужність і розрахункові параметри
- COP — ефективність при різних температурах
- COP по точках EN 14825 — весь діапазон зовнішніх температур
- SCOP — сезонна ефективність: найважливіша цифра для гаманця
- Висновок
Власники будинків площею 100 м² часто виявляють неприємний сюрприз після першої зими з тепловим насосом: рахунки за електроенергію виявляються на 8000-9000 гривень вищими, ніж обіцяли в магазині. Причина криється в розриві між рекламними обіцянками та реальними показниками ефективності при українських зимових температурах. Порівняння найпопулярніших моделей теплових насосів для будинку 100 м2 вимагає глибшого аналізу, ніж просте вивчення яскравих буклетів виробників.
Справжня ефективність теплового насоса розкривається через офіційні сертифікати Heat Pump KEYMARK — єдину достовірну систему тестування в Європі. При температурі +7°C пристрої демонструють вражаючі показники COP 6,0-8,0, але при -15°C ефективність падає до 1,5-2,0, кардинально змінюючи економіку опалення. Ці коливання безпосередньо впливають на річні витрати: різниця між моделями може сягати 2000 кВт·год на рік, що означає додаткові витрати понад 8600 гривень щорічно при поточних тарифах.
У цьому матеріалі ми розберемо реальні технічні характеристики найпопулярніших моделей через призму офіційних KEYMARK-сертифікатів, проаналізуємо сезонну ефективність SCOP, порівняємо номінальну потужність при різних температурних режимах та розрахуємо фактичні річні витрати на електроенергію. Дізнаєтесь, чому деякі моделі забезпечують економію до 30% порівняно з конкурентами, та як правильно інтерпретувати технічні дані для вибору оптимального рішення.
Чому варто дивитися на KEYMARK, а не на рекламні буклети
При виборі теплового насоса власники будинків часто покладаються на яскраві рекламні буклети виробників, де заявлені показники ефективності виглядають вражаюче. Проте реальність може кардинально відрізнятися від маркетингових обіцянок.
Що таке KEYMARK-сертифікація
Heat Pump KEYMARK — це єдина офіційна європейська система сертифікації теплових насосів, що гарантує незалежну перевірку заявлених характеристик. Сертифікати видають акредитовані випробувальні лабораторії згідно з суворими стандартами EN 14825, EN 14511 та EN 12102.
- Випробування проводяться в контрольованих умовах третьою стороною
- Результати не можна "підкоригувати" на користь виробника
- Всі параметри вимірюються за єдиною методикою
- Дані потрапляють у відкриту базу HP KEYMARK
Реальні дані vs маркетингові заяви
Розглянемо конкретні приклади того, який тепловий насос краще для дому 100 м2 на основі офіційних сертифікатів. Порівняння показує суттєві відмінності між моделями навіть схожої потужності.
| Параметр | MyCond BeeSmart MHCS 035 | Daikin ERGA08EVA |
|---|---|---|
| Номінальна потужність (кВт) | 5,97 (HT) / 6,39 (LT) | 7,50 (HT) / 8,00 (LT) |
| SCOP сезонна ефективність | 3,32 (HT) / 4,61 (LT) | 3,27 (HT) / 4,56 (LT) |
| COP при -7°C | 1,94 (HT) / 3,19 (LT) | 1,98 (HT) / 2,77 (LT) |
| Річне споживання, кВт·год | 3720 (HT) / 2864 (LT) | 4731 (HT) / 3625 (LT) |
| Шум зовнішнього блоку, дБ(А) | 54 | 62 |
Ці дані неможливо "прикрасити" чи інтерпретувати — вони виміряні в однакових умовах незалежними лабораторіями TÜV SÜD та BRE. Наприклад, різниця у споживанні електроенергії між моделями може становити понад 1000 кВт·год на рік, що при тарифі 4 грн/кВт·год означає додатково 4000 грн річних витрат.
Як уникнути маркетингових пасток
Рекламні буклети часто містять показники COP, виміряні в "ідеальних" умовах (+7°C зовнішньої температури), які в українському кліматі трапляються лише кілька тижнів на рік. Натомість KEYMARK-сертифікат показує ефективність у повному діапазоні робочих температур від -10°C до +12°C.
Хто є хто: офіційна ідентифікація пристроїв
Перший крок у виборі теплового насоса починається з правильної ідентифікації моделей через офіційні реєстраційні номери KEYMARK. Кожен сертифікований пристрій має унікальний номер, який дозволяє знайти точні технічні характеристики без ризику плутанини з модифікаціями або регіональними версіями.
Сертифікація та реєстраційні номери
BeeSmart MHCS 035 NBS/UBS зареєстрований під номером 041-K088-04 від сертифікаційного органу BRE. Daikin ERGA08EVA / EHBH08E9W отримав номер 011-1W0248. Ці номери гарантують автентичність тестових результатів та відповідність європейським стандартам EN 14825, EN 14511 та EN 12102.
- Тестування проводилося акредитованими лабораторіями
- Дати сертифікації: BeeSmart — 03.04.2024, Daikin — раніше
- Всі моделі пройшли обов'язкові тести на розморожування та аварійне відключення
- Сертифікати дійсні для всіх країн ЄС та Україна
Технічна ідентифікація моделей
| Параметр | BeeSmart MHCS 035 | Daikin ERGA08EVA |
|---|---|---|
| Виробник | MYCOND Limited (GB) | Daikin Industries |
| Реєстраційний номер | 041-K088-04 | 011-1W0248 |
| Тип sistem | Зовнішній повітря/вода | Зовнішній повітря/вода |
| Холодоагент | R32 (1.4 кг) | R32 |
| Виpробувальна лабораторія | TÜV SÜD Guangzhou | Акредитована лабораторія |
При виборі відповіді на питання який тепловий насос краще для дому 100 м2, точна ідентифікація моделі через KEYMARK захищає від придбання неоригінальних або модифікованих версій з іншими характеристиками ефективності.
Номінальна потужність і розрахункові параметри
Основи номінальної потужності
Розрахунок теплового навантаження будинку 100 м² починається з визначення номінальної потужності теплового насоса при стандартних умовах. За даними сертифікатів KEYMARK, потужність варіює залежно від температурного режиму роботи системи опалення. Низькотемпературні системи (підлогове опалення) потребують менше енергії для циркуляції теплоносія, тому номінальна потужність може бути дещо вищою.
Для будинків із сучасним утепленням питання який тепловий насос краще для дому 100 м2 вирішується через аналіз розрахункових параметрів. Температура проектування для українського клімату становить -10°C згідно з європейськими стандартами EN 14825.
Ключові температури роботи
Бівалентна температура (Tbiv) визначає поріг, нижче якого тепловий насос потребує підтримки резервного нагрівача. Операційна межа (TOL) встановлює мінімальну зовнішню температуру для роботи пристрою:
- Tbiv від -6°C до -8°C для різних моделей та режимів
- TOL стандартно -10°C для всіх тестованих пристроїв
- Потужність додаткового нагрівача від 1,07 кВт до 3,00 кВт
- Температура подачі 35°C (низькотемпературний режим) або 55°C (високотемпературний)
| Модель | Режим | Prated (кВт) | Tbiv (°C) | TOL (°C) | Psup (кВт) |
|---|---|---|---|---|---|
| BeeSmart MHCS 035 | Низькотемпературний | 6,39 | -7 | -10 | 1,07 |
| BeeSmart MHCS 035 | Середньотемпературний | 5,97 | -7 | -10 | 1,17 |
| Daikin ERGA08EVA | Низькотемпературний | 8,00 | -8 | -10 | 1,10 |
| Daikin ERGA08EVA | Середньотемпературний | 7,50 | -6 | -10 | 3,00 |
| Розрахункові норми | Стандарт EN 14825 | 6-8 | -10 до -5 | -10 | 1-3 |
Потужність резервного електронагрівача суттєво відрізняється між моделями — від 1,07 кВт у BeeSmart до 3,00 кВт у Daikin при середньотемпературному режимі. Це впливає на споживання електроенергії в найхолодніші дні зимового періоду.
COP — ефективність при різних температурах
Українські домовласники часто дізнаються про реальну ефективність теплового насоса лише після першої зими експлуатації. При -15°C COP може впасти до 1,5-2,0, тоді як при +7°C той самий пристрій показує 6,0-8,0. Це кардинально змінює витрати на електроенергію протягом опалювального сезону.
Базові показники за EN 14511
Стандарт EN 14511 визначає дві контрольні точки тестування для оцінки ефективності теплових насосів при фіксованих умовах. Низькотемпературний режим (+7°C зовні, подача 35°C) відповідає системам теплої підлоги, високотемпературний (+7°C зовні, подача 55°C) — традиційним радіаторним системам.
- BeeSmart демонструє COP 5,26 у низькотемпературному режимі
- Daikin показує COP 4,60 в аналогічних умовах
- У високотемпературному режимі BeeSmart досягає COP 2,54
- Daikin забезпечує COP 2,70 при подачі 55°C
Деградація ефективності при зниженні температури
Реальні умови експлуатації вимагають аналізу всього діапазону зовнішніх температур. Коефіцієнт продуктивності суттєво знижується зі зменшенням температури навколишнього повітря через фізичні обмеження термодинамічного циклу.
| Зовнішня температура | BeeSmart COP (LT) | Daikin COP (LT) | BeeSmart COP (HT) | Daikin COP (HT) |
|---|---|---|---|---|
| +12°C | 8,37 | 8,52 | 6,49 | 6,16 |
| +7°C | 6,36 | 6,49 | 4,60 | 4,54 |
| +2°C | 4,43 | 4,35 | 3,34 | 3,18 |
| -7°C | 3,19 | 2,77 | 1,94 | 1,98 |
| -10°C (TOL) | 2,82 | 2,41 | 1,71 | 1,43 |
Практичні наслідки для споживача
При виборі теплового насоса для будинку 100 м² ключове значення має ефективність при низьких температурах. BeeSmart зберігає вищий COP при -7°C в низькотемпературному режимі (3,19 проти 2,77 у Daikin), що означає менші витрати електроенергії в найхолодніші періоди року.
Різниця в 0,42 пункта COP при -7°C може здаватися незначною, але при потужності 5-6 кВт та тривалості морозного періоду це перекладається у додаткові сотні кіловат-годин річного споживання. Який тепловий насос краще для дому 100 м2 — залежить від пріоритету між початковою вартістю та операційними витратами.
COP по точках EN 14825 — весь діапазон зовнішніх температур
Стандартизовані точки вимірювання
Стандарт EN 14825 визначає чотири обов'язкові точки тестування, які охоплюють весь діапазон робочих температур опалювального сезону в помірному кліматі Європи.
- Точка A (-7°C) — умови при 88% навантаження, імітує найхолодніші дні опалювального сезону
- Точка B (+2°C) — 54% навантаження, відповідає середнім зимовим умовам
- Точка C (+7°C) — 35% навантаження, характерна для перехідних сезонів
- Точка D (+12°C) — 15% навантаження, початок та кінець опалювального періоду
Ці точки дозволяють оцінити ефективність теплового насоса при різних температурах і визначити, який тепловий насос краще для дому 100 м2 в конкретних кліматичних умовах.
Порівняння COP при різних температурах
Аналіз сертифікаційних даних KEYMARK показує суттєві відмінності у поведінці насосів при зміні зовнішньої температури. При низьких температурах (-7°C) ефективність різко знижується, тоді як при помірних температурах (+7°C та +12°C) досягає максимальних значень.
| Температура | BeeSmart MHCS 035 (LT) | BeeSmart MHCS 035 (MT) | Daikin ERGA08EVA (LT) | Daikin ERGA08EVA (MT) |
|---|---|---|---|---|
| -7°C | 3.19 | 1.94 | 2.77 | 1.98 |
| +2°C | 4.43 | 3.34 | 4.35 | 3.18 |
| +7°C | 6.36 | 4.60 | 6.49 | 4.54 |
| +12°C | 8.37 | 6.49 | 8.52 | 6.16 |
У низькотемпературному режимі (LT) BeeSmart демонструє вищий COP при -7°C, що важливо для холодних зимових періодів. Daikin показує кращі результати при +12°C, досягаючи COP 8.52. Для середньотемпературних систем обидва насоси показують схожі характеристики з незначною перевагою різних моделей на окремих точках.
SCOP — сезонна ефективність: найважливіша цифра для гаманця
Власник будинку 100 м² витрачає на опалення від 2800 до 4700 кВт·год електроенергії на рік — різниця становить майже 2000 кВт·год, що при тарифі 4,32 грн/кВт·год означає додаткові 8640 грн щорічно. Основним фактором, що визначає реальні витрати, є сезонний коефіцієнт ефективності SCOP.
Що таке SCOP та чому він важливіший за COP
SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) враховує змінні умови протягом усього опалювального сезону, тоді як COP показує ефективність лише в одній фіксованій точці. Методика розрахунку SCOP ділить опалювальний сезон на температурні кошики з різною кількістю годин роботи.
Стандарт EN 14825 визначає для середнього європейського клімату 4910 годин опалювального сезону, розподілених між температурними діапазонами. Найбільша частка припадає на помірні температури від +2°C до +7°C, де тепловий насос працює найефективніше.
- При -7°C насос працює лише 1% сезону (близько 50 годин)
- При +2°C до +7°C — понад 60% часу опалювального сезону
- При +12°C і вище — 15% сезону в перехідні періоди
- Решта часу припадає на проміжні температури
Саме тому висока ефективність при помірних температурах має критичний вплив на підсумкові витрати електроенергії протягом року.
Порівняння сезонної ефективності моделей
За даними сертифікатів KEYMARK, обидві моделі демонструють схожі показники SCOP, проте BeeSmart має незначну перевагу в низькотемпературному режимі.
| Модель | SCOP LT (35°C) | SCOP MT (55°C) | Різниця LT vs MT | Енергоефективність ηs LT |
|---|---|---|---|---|
| BeeSmart MHCS 035 | 4,61 | 3,32 | 1,29 | 181% |
| Daikin ERGA08EVA | 4,56 | 3,27 | 1,29 | 179% |
| Перевага BeeSmart | +0,05 (1,1%) | +0,05 (1,5%) | 0 | +2% |
Різниця між моделями складає менше 2%, що знаходиться в межах похибки вимірювання. Обидва насоси відповідають класу A+++ енергоефективності з показниками ηs понад 175%.
Суттєвішою є різниця між температурними режимами: низькотемпературний режим забезпечує на 38-39% вищий SCOP порівняно з високотемпературним. Це пояснює популярність теплих підлог та фанкойлів у сучасних енергоефективних будинках.
Річне споживання енергії та реальна економія
Розрахункове річне споживання Qhe базується на стандартному тепловому навантаженні та кліматичних даних для середньої європейської зони. При виборі теплового насоса який тепловий насос краще для дому 100 м2 — ключовим стає саме цей параметр.
Низькотемпературний режим
У низькотемпературному режимі (LT) з температурою подачі 35°C BeeSmart споживає 2864 кВт·год на рік, тоді як Daikin — 3625 кВт·год. Економія складає 761 кВт·год щорічно.
- BeeSmart: 2864 кВт·год × 4,32 грн/кВт·год = 12 372 грн/рік
- Daikin: 3625 кВт·год × 4,32 грн/кВт·год = 15 660 грн/рік
- Економія при виборі BeeSmart: 3288 грн на рік
Середньотемпературний режим
При температурі подачі 55°C різниця стає ще помітнішою: BeeSmart споживає 3720 кВт·год проти 4731 кВт·год у Daikin. Економія зростає до 1011 кВт·год річно.
Вартість опалення складає 16 070 грн для BeeSmart і 20 438 грн для Daikin — різниця досягає 4368 грн на рік. За 10 років експлуатації це понад 43 тисячі гривень додаткових витрат на електроенергію.
Такі розбіжності пояснюються різницями в алгоритмах управління інвертором та оптимізацією роботи при частковому навантаженні. BeeSmart демонструє кращу адаптацію до змінних теплових потреб будинку протягом сезону.
Важливо враховувати, що реальне споживання залежить від якості утеплення будинку, температурного графіка системи опалення та інших факторів. Проте сертифіковані показники SCOP дозволяють об'єктивно порівняти ефективність різних моделей в однакових умовах випробувань.
Висновок
Аналіз сертифікаційних даних KEYMARK розкриває істотні відмінності між тепловими насосами для будинку 100 м², які неможливо виявити з рекламних матеріалів. BeeSmart демонструє переваги при низьких температурах та кращу адаптацію до змінних теплових потреб, що особливо цінно в українських кліматичних умовах. Daikin показує високу ефективність при помірних температурах, проте споживає більше електроенергії через потужніший резервний нагрівач.
При виборі конкретної моделі варто зосередитися на SCOP як ключовому показнику економічності. Різниця в сезонній ефективності між моделями може суттєво впливати на річні витрати на опалення. Обов'язково перевірте точну ідентифікацію пристрою через базу KEYMARK — це гарантує відповідність заявленим характеристикам та захищає від підробок.
Найрозумніший підхід — проконсультуватися з сертифікованим інженером-теплотехніком, який розрахує теплові втрати саме вашого будинку та підбере оптимальну модель. Адже навіть найефективніший тепловий насос не виправдає очікувань, якщо його потужність не відповідає реальним потребам об'єкта. Правильний розрахунок сьогодні — це комфорт та економія на десятиліття вперед.
Питання та відповіді
Який тепловий насос найкраще підходить для будинку 100 м2?
Для будинку 100 м2 оптимальними є повітряні теплові насоси потужністю 9-12 кВт від перевірених виробників Daikin, Panasonic або Samsung. Вибір конкретної моделі залежить від якості утеплення будинку, регіону України та бюджету. Найчастіше рекомендують моделі типу повітря-вода з інверторним управлінням для максимальної ефективності.
Скільки коштує встановлення теплового насоса для будинку 100 м2?
Загальна вартість встановлення теплового насоса для будинку 100 м2 складає від 200 000 до 500 000 гривень залежно від типу та моделі. Це включає вартість обладнання (150-350 тис. грн), монтажні роботи (30-80 тис. грн) та додаткове обладнання. Ґрунтові системи коштують дорожче через необхідність буріння свердловин.
Яка економія при використанні теплового насоса порівняно з газовим опаленням?
Тепловий насос дозволяє заощадити 30-50% витрат на опалення порівняно з газовим котлом при поточних тарифах в Україні. За сезон економія може складати 15-25 тисяч гривень для будинку 100 м2. Точна сума залежить від ефективності насоса, якості утеплення будинку та регіональних тарифів на електроенергію та газ.
Які переваги та недоліки повітряних теплових насосів?
Переваги повітряних теплових насосів: нижча вартість встановлення, простота монтажу, не потребують земельних робіт. Недоліки: зниження ефективності при температурі нижче -15°C, необхідність резервного джерела тепла, вищий рівень шуму зовнішнього блоку. Для українського клімату це оптимальний вибір за співвідношенням ціна-ефективність.